ÇSD DUYURUSU

Türk çorap sektörü, üretiminin yaklaşık yüzde 90’ınını ihraç eden dünyanın en büyük tedarikçilerinden. Sektörümüzün geldiği noktaya kısaca baktığımızda, 2 binin üzerinde atölye ve fabrika, yan sanayi ile birlikte yaklaşık 125 bin çalışanı ile yılda 2,5 milyar çiftin üzerinde çorap üreterek başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 130’dan fazla ülkeye yılda yaklaşık 1,1 milyar dolarlık çorap ihraç eden bir sektör görüyoruz. Çin’in ardından dünyanın en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumuna gelen Türkiye, 12 miyar dolarlık çorap ihracatının yaklaşık yüzde 10’ununu tek başına karşılıyor. Bu bizler için büyük bir gurur ve de mutluluk. Öncelikle bu başarıda emeği geçen A’dan Z’ye tüm arkadaşlarımı canı gönülden tebrik etmek istiyorum. İnanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda bu başarımız katlanarak artacak.

 

Bizler de Çorap Sanayicileri Derneği olarak 1996 yılından bu yana, bu amaçlar ve hedefler doğrultusunda çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Hem de vazgeçmeden, hırs ve azimle. Örneğin, üyelerimizin ve sektörümüzün yararına yürüttüğümüz çalışmalarımızda mesleki eğitim bizler için ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü sektörümüzün ne yazık ki en önemli sorunlarından biri, nitelikli eleman eksikliği. Bu açığı kapatmak için hızlı meslek edindirme kurslarını başlatma kararı aldık. İSMEK, İHKİB ve İŞKUR ile işbirliğinde Marmara Üniversitesi Tekstil eğitim bölümünün desteğiyle Çorap Makine Operatörü Sertifika Programı için çalışmalara ağırlık verdik. Ayrıca yine İHKİB iş birliği ile Haziran 2015 tarihinde Bakanlık onayı alınarak başlattığımız URGE Projesi başarıyla sonuçlandı. Hatta 18 firmadan oluşan ilk projenin ardından daha yoğun bir ilgiyle 27 firmanın katılımıyla ikinci URGE Projesi’ne 27 Şubat 2019’da start verdik.

 

Kısacası Türk çorap sektörü ülke ekonomisine katkıda bulunurken, sektörün çatı kuruluşu Çorap Sanayicileri Derneği ’de yapmış olduğu çalışmalarla sektöre değer katıyor ve üretimin artırılmasına katkıda bulunuyor. Yolumuz uzun. Fakat yaptıklarımız, yapacaklarımızın garantisi. Buna emin olabilirsiniz.

 

Velhasıl, dopdolu bir sayıyla daha karşınızdayız. Özellikle arkadaşlarımızın Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü’nde Çorap Tasarımı ve Aksesuar dersini veren değerli hocamız Öğrt. Gör. Türkan Akgül Er ile yapılan röportaj bir hayli keyifli ve de en önemlisi hayata ve sektörümüze dair güzel mesajlar veriyor. Diğer taraftan yazın sıcaklarını doyasıya yaşadığımız şu günlerde son çorap trendlerine de mutlaka göz atmanızı öneririm.

 

Çorap Sanayicileri Derneği

Yönetim Kurulu Adına Başkan

İlker Öztaş