ÇSD DUYURUSU

TASARIM GÜCÜMÜZ ARTTIKÇA HEDEFLERİMİZİ TAZELİYORUZ

Türk çorap sanayicileri olarak, sektörümüzün doğru bir şekilde tanıtımını yaparak ve ihracat kanallarımızı genişleterek Türk çorap sektörünü hak ettiği noktaya taşımaya çabalıyoruz. Bu anlamda İHKİB’in organizasyonu ile gerçekleştirdiğimiz URGE projesi de, katıldığımız fuarlar da bizler için çok değerli… Derneğimizin üyesi 13 firma ile beraber URGE projesi kapsamında New York’taki ABD’li alıcılarla buluştuk. B2B görüşmeler yaptığımız bu buluşmada, koleksiyonlarımızı tanıtma ve ürün çeşitliliğimizi gösterebilme fırsatı yakaladık. En önemlisi de, ABD pazarına dair önemli notlar çıkardık.

Değerli üyelerimiz, bildiğimiz gibi dünya ekonomisinde dengeler değişiyor, ABD ve Çin arasındaki ekonomik gerginlik pek çok ülke gibi Türkiye’yi de etkileyebiliyor. Önemli olan, bu gibi durumların karşısında bir çözüm yaratarak avantajlı konuma gelebilmekte. Biz de, yaptığımız ABD ziyaretinde, ABD-Çin arasındaki gerginliği, sektörümüzün ve hatta başka sektörlerin de fırsata çevrilebileceğini fark ettik. ABD’li alıcıların Türk çorap firmalarına karşı ilgili tavrının ve aldığımız olumlu geri bildirimlerin önümüzdeki dönemlerde net sonuçlarını alacağımızı düşünüyorum. İhracatımızı artırmak için yaptığımız çalışmalar bir süreci kapsıyor ve biz bu süreci en verimli şekilde değerlendirerek hedeflediğimiz noktaya gelebilmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmaların önemli bir payını da sektörel fuarlarımız oluşturuyor.

Las Vegas Magic, Linexpo gibi doğrudan sektörümüzü ilgilendiren bu fuarlar, müşteri ağımızı genişletmek ve portföyümüzü çeşitlendirmek için güzel fırsatlar sunuyor. Uluslar arası fuarlarda ‘dünya neleri takip ediyor, müşteri neyi istiyor?’ sorusunun yanıtını bulabiliyor, ülkemizde düzenlenen fuarlarda ise bir nabız yoklaması yaparak potansiyel müşterilerimizi etkileyici sunumlarla ağırlıyoruz. Tasarımdan aldığımız gücü ürünlerimize yansıtabildiğimiz ölçüde, Türk çorap sektörünün global ölçekte varlığından söz edebiliyoruz. Bu nedenle, önümüzdeki fuar sürecini verimli bir şekilde geçirebilmek için, katma değerli ürünlerimizi gün yüzüne çıkarma zamanıdır. Çeşitliliğimizi ve farklılığımızı, tasarım ile harmanladığımız sürece ihracat hedeflerimizi çok daha yükseklere çıkaracağız.

 Son olarak Türk çorap sanayicileri olarak gurur duyduğumuz bir projeyi sizlerle paylaşmak isterim. Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyeleri’nden Aber Çorap Genel Müdürü Barış Atmaca’nın ABD’deki firması Socks Kick, gerçekten de limitleri zorlayarak, bu zamana kadar duyulmamış, görülmemiş bir iş çıkardı ve Türk çorabını uzaya gönderdi. Bu gururu bizlere yaşattığı için Barış Atmaca’yı tebrik ediyorum. Böylesine farklı projelerin sadece yurtdışında bilinmesini değil, ülkemizde de ses getirmesini umut ediyorum.

 

Sevgi ve saygılarımla…

 

İlker ÖZTAŞ

Çorap Sanayicileri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı