ÇSD DUYURUSU

 

2020’yi minimum kayıpla bitirmeyi başardık

Pek çok şeyi ilk kez tecrübe ettiğimiz, yıl başındaki beklentilerin boşa çıktığı ama yeni fırsatlar ve deneyimlerle sonlandırdığımız bir yılı geride bıraktık. 2021 yeni umutlarla geldi, başarılarla devam edeceğine inanıyorum.

2020’de COVID-19’un ticarete yaptığı en büyük etki, ticaret yapış şekillerinde görüldü. Örneğin Amerika’da ilk kez geleneksel yöntemle yapılan ticaret, e-ticaretin gerisinde kaldı. Bu tablo, tüm dünyada benzer bir yol izledi. Türkiye’deki firmalar da e-ticarette var oldukları ölçüde kayıplarını kapatmayı bildi. Ülkemizin e-ticaret verilerine baktığımızda çıkan sonuçlar, pazarın büyüklüğünü kanıtlıyor. 2019’da 190 milyar TL olan e-ticaret hacmi 2020’de 250 milyar TL’yi buldu. Bu rakamın 2021’de 400 milyar TL’yi bulacağı konuşuluyor. Demek ki gelecek e-ticarette… Çorap üretici firmalarımız ne yazık ki e-ticaretin sunduğu imkanlardan tam anlamıyla yararlanamadılar. Sektörün yeni koşullara hemen geçmeye uygun bir dijital altyapıya sahip olmadığını gördük. 2020’yi ticaretin yeni dünyasına bir hazırlık olarak görüyorum ve 2021’de e-ticareti tercih eden firmalarımızın artacağına inanıyorum.  

Tüm engellere rağmen 2020’yi kısmen olumlu diyebileceğimiz bir tabloyla kapattık. Hazır giyim ve konfeksiyon sanayimizde yıllık ihracat 17,1 milyar dolar olurken, daralma yüzde 3,1 oranında gerçekleşti. Çorap üreticilerimizin ihracat karnesini incelediğimizde, böylesi zorlu bir yılı yüzde 4,5 gibi bir daralmayla kapattığımızı görüyoruz. Yılın tamamındaki yolculuğun satırbaşlarına bakarsak; yıla 2019’la benzer bir seyirde girdiğimizi söyleyebiliriz. Tabii salgının etkisiyle mart, nisan ve mayıs aylarında sert düşüşler yaşandı. Haziranla birlikte dünya genelinde tedbirlerin hafiflemesi, sektöre de canlılık getirdi ve ivme yukarı doğru tırmanmaya başladı. Çorap sektörü ihracat rakamlarında, hazirandan başlayarak kasım ayı haricinde tüm aylarda 2019’u geçmeyi başardı. Nihayetinde yıl içerisinde gerçekleşen toplam ihracat rakamı 1 milyar 50 milyon dolar oldu. Geçen sene 1 milyar 100 milyon dolar olarak gerçekleştiğini düşündüğümüzde aradaki 50 milyon dolarlık farkın, neredeyse başarı olarak görülmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.

Yılın son günlerinde güzel bir haber geldi; Birleşik Krallık’la STA imzalandı. Birleşik Krallık, 214 milyon dolar ile çorap sektörümüzün en çok ihracat yaptığı ikinci ülke konumunda. İmzalanan anlaşma ile ilişkilerimizin daha da yoğunlaşacağına inancım tam.

Son olarak; yeni yılla birlikte aşı çalışmalarının meyvelerini vermesini ve yılın ikinci yarısından sonra tamamen normale dönülmesi, en büyük dileğimiz. Herkese sevdikleriyle birlikte mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim. İş yaşamı için de öngörülebilir ve kazançlarla dolu bir sene geçirmeyi temenni ediyorum.

 

Çorap Sanayicileri Derneği

Yönetim Kurulu Başkan

İlker Öztaş